Koronatilanne sai amerikkalaiset syömään kasvipohjaisia lihoja – yksi niitä valmistavista yrityksistä valitsi suomalaisen Jamix-järjestelmän reseptiensä hallintaan

Hungry Planet Italian Sausage Meatball Parmesan

Jaa tämä postaus

Tiedote 22.5.2020

Suomessakin tutuksi tulleiden, lihaa jäljittelevien kasvipohjaisten tuotteiden myynti on kasvanut räjähdysmäisesti Yhdysvalloissa koronaviruksen aiheuttamien poikkeusolojen aikana (theverge.com). Jyväskyläläinen ammattikeittiöiden järjestelmätoimittaja Jamix Oy on toiminut Yhdysvalloissa jo muutaman vuoden ajan. Viime vuonna amerikkalaisella yliopistoruokailusektorilla läpimurron tehneen Jamixin jalansija vahvistuu USA:ssa, kun kasvipohjaisten lihojen valmistaja Hungry Planet® liittyy sen asiakaskuntaan.

Hungry PlanetUSA:ssa suuret lihantuottajat ovat sulkeneet tuotantonsa ja maaliskuun alusta lähtien jo ennestään voimakkaassa kasvussa ollut kasvipohjaisten lihojen markkina on lähes nelinkertaistunut (theverge.com). Yksi kasvipohjaisiin lihatuotteisiin erikoistuneista amerikkalaisista yrityksistä on Hungry Planet®, joka toimii St Louis:ssa Missourin osavaltiossa. Hungry Planet® ryhtyy hallinnoimaan reseptejään sekä kulinaarista tietokantaansa suomalaisen Jamix-järjestelmän avulla. Hungry Planet® valmistaa täyden valikoiman keittiömestareiden luomia, kasvipohjaisia lihoja, joilla voi täysin korvata perinteiset lihat missä tahansa ruuassa, kattaen kaikki eläinkunnan proteiinin lähteet.

”Koska olemme kulinaarisesti suuntautunut yritys – jossa keittiömestarinäkökulma on kaiken toimintamme ytimessä, halusimme reseptien hallintaan kumppanin, joka peilaa tuota ajattelua. Kumppanuus Jamixin kanssa on täydellinen osoitus halustamme mahdollistaa keittiömestareille keskittyminen siihen, missä he ovat parhaimmillaan – tehdä herkullista, ravitsevaa ruokaa nälkäisen planeettamme ruokkimiseen” sanoi Jody Boyman, yksi yrityksen perustajista ja sen Chief Purpose Officer.

Tänä vuonna 30 vuotta täyttänyt Jamix on johtava järjestelmätoimittaja ammattikeittiöille. Yritys on rakentanut liiketoimintaansa Yhdysvalloissa jo muutaman vuoden ajan. Viime vuonna maailmankuulu huippuyliopisto Yale valitsi Jamixin ravitsemispalvelujensa hallintaan, samoin yhdeksän osavaltion alueella toimiva ruokapalvelujen tarjoaja Fresh Ideas. Vaikka Jamix-järjestelmä on ensisijaisesti kehitetty ammattikeittiöiden päivittäiseen tuotannonohjaukseen, se soveltuu erinomaisesti myös elintarviketeollisuuden käyttöön. ”Olemme innoissamme kumppanuudesta innovatiivisen elintarvikevalmistajan, Hungry Planetin kanssa, edetessämme haastavalla Yhdysvaltain markkinalla”, kertoo Jamixin toimitusjohtaja Mikko Jaatinen.

 

Lisätiedot:

Mikko Jaatinen, toimitusjohtaja
puh. 0400 478 784
[email protected]

www.jamix.com

 

Jamix Oy on suomalainen kasvuyritys, joka on kehittänyt ja tuottanut monipuolisia, selkeitä ja helppokäyttöisiä ammattiohjelmia jo 30 vuoden ajan. Jamix on johtava järjestelmätoimittaja ammattikeittiöille ja henkilöstöravintoloille.

Jamix Oy:n on perustettu vuonna 1990 Jyväskylässä. Omistus on Mikko Jaatisen lisäksi yhtiön henkilöstöllä. Jamixin liikevaihto on ollut viime vuodet kasvusuunnassa: vuonna 2018 liikevaihto oli 2,7 milj. euroa, 2019 3,4 milj. euroa ja tälle vuodelle odotetaan noin 3,8 milj. euron liikevaihtoa. Yhtiö työllistää yhteensä 27 henkilöä Jyväskylässä ja Yhdysvalloissa.

Lue lisää artikkeleita

Jamix on Taitaja2026-tapahtuman yhteistyökumppani. Kuva: Skills Finland, Roni Lehti
JAMIX Uutiset

Jamix on Taitaja2026-tapahtuman yhteistyökumppani

Kuva yllä: Skills Finland, Roni Lehti Taitaja2026-tapahtuma kerää yhteen huippuosaajat Taitaja2026-tapahtuma järjestetään Tuusulassa 18.-21.5.2026. Ammatillisen koulutuksen suurtapahtuma kokoaa yhteen Suomen parhaat nuoret taitajat. Tapahtuman toteutuksesta

Jamix on mukana Gastro Helsinki -tapahtumassa 11.-12.3.2026
JAMIX tapahtumissa

Gastro Helsinki 11.-12.3.2026

Jamix on mukana Gastro Helsinki -tapahtumassa Helsingin Messukeskuksessa 11.-12.3. JAMIX G6 on täysin uudella näkökulmalla kehitetty moderni keittiöjärjestelmä, jossa yhdistyvät Jamixin 35 vuoden kokemus, kaikki asiakkailta